20 Yıl Sonra Turizme Kazandırılacak

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) desteği ile, Bartın’ın Ulus ilçesinde, 20 yıldır kullanılmayan bina otele dönüştürülüyor.
Yüzme havuzlu ve 100 yatak odalı bina, 20 yıldan beri kullanılmadığı için bakımsız ve atıl durumda. Arazi anlaşmazlığı nedeni ile 1998 yılında yılında yapılan ancak kaderine terkedilen bina turizme kazandırılacak. 700 kişilik salon, 100 yatak odası, kapalı yüzme havuzu bulunan otel 30 dönümlük arazi üzerindede yapılmış, inşaatın tamamlandığı yıl, tapu kayıtlarında sahibi olarak görülen 3 kişiye hakları ödenerek kamulaştırılmıştı. 1994 yılında İller Bankası’nın gerçekleştirdiği ihalenin ardından inşaatına başlanan otel, arazide payları olduğunu iddia eden bazı vatandaşların açtığı dava sonucunda 130 varisin daha hakkı olduğu belirlendi. Belediye Başkanlığı ise 130 varise ulaşıp hak sahiplerine bedellerini ödedi ve arsayı ve oteli satın aldı. 1998 yılında Bartın’ın Ulus ilçesinde tamamlanan otelin işletimesi için çıkan ihalelerden olumlu sonuç alınamayınca, otel turizme açılamadı.

Yenileme Çalışmaları Başlıyor
Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Ulus, mülkiyet sorunu nedeni ile turizme kazandırılamayan otel için yenileme çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. BAKKA’dan finans arayışına girdiklerini ve 2014 yılında revize edilen proje için harekete geçileceğini belirtti. Ulus: “Sayın Valimizin, BAKKA Yönetim Kurulunun desteğiyle projemiz kabul edildi. Otelin, yeniden ayağa kaldırılması için gerekli olan yaklaşık 1 milyon 200 bin lira bedelin yaklaşık 800 bin lirası BAKKA tarafından karşılanıyor. Yaklaşık 2 aydır otelin restorasyon ve deprem güçlendirme inşaatımız devam ediyor. Milli servetimizin heba olmaması için ormanla iç içe olan ve 4 yıldız alabilecek kapalı yüzme havuzlu otelimizi 3 ay içinde ilçe, bölge turizmine, ülke ekonomisine kazandırmış olacağız” dedi.

Çok Kıymetli Bir Bölge
Karadeniz’in yeşil doğası, havası, doğal güzellikleri, oksijeni ile çok kıymetli bir bölge olduğunu söyleyen Ulus, özellikle spor klüplerinin kamp yapmak için kullanabilecekleri bir tesis haline geleceğini belirtti. Bölgeye gelen ziyaretçiler için konaklama eksiğini karşılayacak olan otel, Küre Dağları Milli Parkı eteğinde ve ormanla iç içe bir konumda. Başkan Uzun, yapılan iç ve dış düzenlemeler ile oteli atıl durumdan kurtardıklarını, oteli belediye olarak işleteceklerini belirtti. Otel, özellikle kıs turizmi, kongreler açısından da değerlendirmeye elverişli, bu nenenle de ilçe turizmine büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir