2017’de Otellerin Doluluk Oranı Arttı

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, otellerdeki doluluk oranı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bayındır otellerin doluluk oranları ile ilgili olarak “2016’da hakikaten dibe vurdu diyebiliriz. Ondan sonra ise bu yıl 2016’ya göre aşağı yukarı yüzde 30’luk artış oldu.” şeklinde konuştu.
Tayfun Bayındır otellerde yaşanan doluluk oranı ile ilgili olarak ”Bir şey inebilir, en son noktaya geldikten sonra da durup çıkması lazım, 2016’da gerçekten bir dibe vurma yaşandı diyebiliriz” dedi.  2016’ya göre bu yıl yüzde 30’luk bir artışın yaşandığını belirtti.

Artış Gelire Yansımadı
Bayındır, otellerde yaşanan doluluğun gelire yansımadığını ifade etti. Bayındır “Bu bizlerin yaptığı bir yanlış. Ama mecburiyetten yapılan bir yanlış. O kadar büyük fiyat kırmalar oldu ki otellerde yüzde 30’luk artışa rağmen gelirlerde hiçbir artış olmadı.” şeklinde konuştu. Turist sayısında yaşaşan artışın nedeni olarak da fiyatlardaki düşüşün etkisi olduğunu, kişi sayısı ya da gelirin önemli olup olmadığı konusunun gelecek sezonlarda iyi hesaplanması gerektiğini söyledi. 2017 yılında da bazı otellerin ekonomik olarak zorlandığını belirten Bayındır, misafir sayısında artış yaşanırsa fiyatların daha iyiye gidebileceğini, fiyatları yavaş yavaş yukarı çekebileceklerini belirtti.
Timur Bayındır, Booking.com ile ilgili karara ilişkin, büyük otellerin durumdan etkilenmeyeceğini ama küçük otellerin zor durumda kalabileceğini söyledi. Bayındır “Biz silahı aldık ve kendi ayağımıza sıktık. Bir haksızlık var tabii. Vergi vermiyor. Ama bir dava açarsın, dava sürecinde ne yapılması gerektiğine karar verirsin. Olması gereken buydu. Zararı bize dokundu bu işin.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir