Anasayfa / Genel / Abant Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Abant Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Abant, meşe, köknar, çam, kayın ve gürgen ağaçlarının bolca olduğu, huzur veren bir coğrafyada bulunmaktadır.  Bolu iline bağlı Mudurnu ilçesinin Kuzeydoğusunda yer alan Abant, güzelliği ile ünlü bir göldür. Yedigöller ile birlikte Türkiye’nin en güzel yerlerinden birisi olan Abant, ağçların özellikle sonbahar aylarında rengârenk bir görünüme bürünmektedir.

Abant gölü çevresinde tur yapmak için farklı seçenek mevcut bisiklet, at ve fayton ile gezilebilen Abant Gölü’nün uzunluğu yaklaşık olarak 900 m. kadar ve en derin yeri ise 18 metredir. Denizden yüksekliği 1.328 metreyi bulmakta ve , bu 1,5 km2’den az bir alanı kaplayan küçük bir tatlı su gölünün kuzeybatı bölümü yarı bataklık şeklindedir. Nadir bulunan sarı ve beyaz nilüfer çiçekleriyle kaplı ve bu benzersiz bitki örtüsü onu özel kılmaktadır. Abant Gölü ve çevresi Milli Park statüsünde olup, çevresinde ortalama 7 km yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Gölün çevresindeki düzlüklerden sonra başlayan ve yüksekliği 1.770 metreye kadar ulaşan, çam ve köknar ağaçlarıyla kaplı Abant Dağları küçük akarsuların açtığı vadilerden oluşmaktadır.

Ballıca Tepe ve Sarıyer Yayla Yolundan muhteşem göl manzarasını görmek mümkün. Göknar, sarıçam, kayın, karaçam, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ormangülü, ılgın, fındık, papaz külahı barındıran zengin bir bitki örtüsüne sahip olan gölün çevresinde çam, köknar ve kayın ağaçları görülmektedir. Ayrıca alıç, kuşburnu, muşmula, böğürtlen, çilek gibi meyveli bitkiler, çeşitli mantarlar ve kokulu dağ çiçekleri yönünden de zengin bir floraya sahiptir.

Gölde, alabalığın en beğenilen türü olan, Abant alası denen bir alabalık türü ve benekli mercan balığı çokça bulunmakta olup ayrıca su samurları bulunmaktadır. Yaban hayatı geliştirme Sahası içeresindeki bu bölgede geyik, yaban domuzları, karacalar, çok sayıda yırtıcı ve ötücü kuşlar yaşıyor. Ayı, çakal, tilki gibi yaban hayvanlarını göl civarında olmasa da parkın içinde görmek mümkün.

Abant’a nasıl gidilir

Araçla yaklaşık 3 saat süren İstanbul – Abant arası 280 km’dir. Sabiha Gökçen ve Esenboğa Havalimanlarının her ikisi de Bolu’ya 200 km uzaklıkta olup, İstanbul’dan özel aracınızla gidecekseniz Abant’a gitmenin en kısa yolu Anadolu Otoyolu’nu kullanmaktır. Kaynaşlı ayrımından otoyoldan çıkıp, Bolu Dağı’nı tırmandıktan sonra dağın bitiminde Abant sapağından 22 km. sonrasında göle ulaşabilirsiniz.

Abant’ta nerede kalınır?

Abant, özellikle hafta sonları çok ziyaretçi alan bir bölge olup son yıllarda Yabancı Turistlerinde ilgisini çektiğinden otellerde yer bulmak sıkıntılı olabiliyor. Hafta sonu gideceklerin mutlaka erken rezervasyon yapması gerekmektedir. Abant butik otel, kamp alanları ve pansiyon yönünden de oldukça zengin bir bölgedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir