Anasayfa / Genel / Antik Likya Yolu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antik Likya Yolu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İngiltere’nin en prestijli haftalık yayınlarından Sunday Times, Likya Yolu’nu dünyanın en güzel yürüyüş yollarından biri olarak seçmiş. Dünyanın en gözde trekking rotalarından birisi şüphesiz Antik Likya Yolu rotasıdır.

Likya Yolu yaklaşık 535 km uzunluğunda olup yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ilkbahar ve yaz döneminde tercih edilmektedir. 2007’de Türkiye’nin en güzel manzarası seçilen Galidonya Feneri Likya Yolu’nda bulunmaktadır.

Likya, Anadolu’nun en eski uygarlıklarından biri olup Fethiye ile Antalya Körfezi arasında uzanan ve şimdilerde Teke Yarımadası olarak anılan bölgede kurulmuştu.Likya’nın sınırları içindeki site devletlerini birbirine bağlayan patikaların oluşturduğu bir ulaşım sistemi olarak tanımlanan Likya Yolu, Kızıl çam ormanlarının denize paralel uzandığı yol güzergahı boyunca karşınıza çıkan antik yerleşim yerleri, köyleri ve manzarası ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Kimisi dağların tepelerine inşa edilmiş ve günümüzde henüz az bilinen, tam 19 antik kenti barındıran Likya Yolu, keyifli bir yürüyüş deneyimi sunarken aynı zamanda, Xanthos, Patara, Olympos ve Phaselis gibi, Likya’nın önemli antik kentlerinden geçmekte ve dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından birisi olarak gösterilmektedir.

Kelebekler Vadisi

Likya Yolu’nun birinci bölümünde Faralya, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alıyor.

İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunuyor.

Likya Yolu

Likya yolu üzerinde Gelidonya Feneri rotasının yol üstü koylarının manzarasına doyum olmuyor. Güzelliği ile göz çarpan koylar arasında Korsan Koyu (Melanippe) bunların en dikkat çekenlerinden birisi. Antalya’nın Akdeniz’deki en uç noktası olan Gelidonya Burnu veya diğer adıyla Taşlık Burnu, Antalya’daki Teke Yarımadası’nın güney ucunda Kumluca’nın Mavikent Beldesinin Karaöz Mahallesinde yer alıyor.

Gelidonya Feneri

Gelidonya Feneri manzarası, 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiştir. Tarihin derinlikleri ile günümüz arasında oluşturulan bir zaman tünelini andıran yürüyüş ile, 1934’de Fransızların inşa ettiği Gelidonya Feneri’ne Karaöz’den gidilmektedir. Doğa ve yürüyüş tutkunlarına inanılmaz güzel manzaralar sunan, dünyanın en önemli yürüyüş yollarından Likya Yolu, maceraperest ve özgür ruhları davet ediyor.

2 yorum

  1. Bilgilendirme için çok sağolun çok faydalı bir paylaşım olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir