Anasayfa / Genel / Ayvalık’ı Ayvalık yapan özellikler

Ayvalık’ı Ayvalık yapan özellikler

Tatili Ayvalıkta geçirmek isteyenler için işte Ayvalık’ın çok fazla bilinmeyen ve Ayvalık’ı Ayvalık yapan özellikler,  Ayvalık hakkında sizlerinde bilmesini düşündüğümüz Ayvalık’ın bazı özellikleri ve güzelliklerini sizlerle paylaşıyoruz.

Ayvalik-Adalar

  • Ege Denizi’nde Toplam 22 Adası Var

Ege denizine serpilmiş tam 22 ada bulunuyor bu güzel coğrafyada. Cunda Adası belki en iyi bildiğimiz, belki bir ikinici adanın ismini daha söyleyemeyiz, ama orada öylesine bir güzellik yatıyor işte. Sualtı yaşamının zenginliği bizim dalışçıları her sene buraya çekiyor. Dalmasak dahi tekne turlarıyla bu bölgeleri keşfe çıkmanızı tavsiye ederiz.

Ayvalik-Hakkinda

  • Türkiye’de en çok tescilli tarihi ev Ayvalık’ta bulunuyor.

Eski yapı evleri ve tarihi kokusu ile Ayvalık evlerine mutlaka hayran kalacaksınız. Türkiye’nin tarihi ev bakımından en zengin ilçesi olan Ayvalık sokakları ve eski tarihi evleri ile kendine hayran bırakıyor.

Ada-Camping-Cunda-Ayvalik

  • Türkiye’nin en büyük Tabiat Parkı Ayvalık’ta bulunuyor.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Türkiye’nin en büyük tabiat parkıdır. Akdeniz’de yalnızca iki yerde bulunan Kızıl Mercanlara sahip parklardan birisi bu tabiat parkıdır. Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 adanın 20’sini kapsayan ve deniz dâhil olmak üzere yaklaşık 18 bin hektarlık bir alana yayılıyor.  Doğal güzellik işte bu coğrafyada tam olarak ne anlama gelir, gözler önüne seriyor. Deniz, su altı zenginliği, irili ufaklı adalar, yemyeşil bir doğa.

Ayvalik-Zeytinyagi-Muzesi

  • Ülkemizin en leziz zeytinyağı bu coğrafyada üretiliyor

Kuzey Ege denince ilk akla gelen zeytin ise, zeytinyağı denince de ilk akla gelen Ayvalık burası işte. Bu topraklarda 1 milyon 750 binden fazla zeytin ağacı var. Buraya özgü zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağı tarih boyunca bu coğrafyanın en karakteristik özelliklerini şekillendirmiş; canlı bir ticari hayat, zeytinden elde edilen ticari ürünler ve bunun getirdiği bilinirlik. Soframızı tatlandıran en leziz zeytinyağı işte Ayvalık’tan elde ediliyor.

Ayvalik-Yemekler

  • Ege mutfağının en çok meze çeşidine sahip yerlerinde birisi

Ayvalık ve çevresinde mevsimine göre yetişen otlardan ve deniz ürünlerinden yapılan yüz elliden fazla meze çeşidi bulunuyor. Rum ve Türk yemek kültürünün harmanlanmasıyla doğan bu enfes lezzetler, özellikle Cunda Adası’ndaki restoranlarda, eşsiz Ayvalık zeytinyağı ile servis ediliyor. Ege denizinin cömertçe sunduğu balıklar ve deniz mahsulleri, usta ellerde rakı-balık-Ayvalık keyfinin de ayrılmaz bir parçası olmuş. Cunda Hop Restoran‘da yetmişten fazla meze sizi bekliyor.

Saatli-Cami-Ayvalik

  • Tarihsel mirası günümüze taşıyor.

Bir zamanlar yöredeki Ortodoks Hristiyanlara hizmet eden Cunda Adası’nki Taksiyarhis Kilisesi, bugün Rahmi Koç Müzesi adıyla oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine uzanan geniş koleksiyonuyla ziyaretçilerini kabul ediyor. Cunda Adası’nın yine en güzel manzarasını gözler önüne seren tarihi Yel Değirmeni, bugün Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak hizmet veriyor. Gidin tarihi kitaplara göz atın, Cunda manzarasının keyfini cafesinde çayınızı, kahvenizi içerek çıkarın.

Ayvalik-Cam-Fistigi

  • Dünyanın en iyi çam fıstığı Ayvalık’ta yetiştiriliyor.

Ayvalık’a 20 km uzaklıktaki fıstık çam ormanı insana başka bir atmosfer sunarken bambaşka bir huzur veriyor. İrili ufaklı on altıdan fazla köyün yer aldığı bu yemyeşil coğrafyada dünyanın en leziz ve nadide ürünlerinden biri olan, kilosu 150 TL olan çam fıstığı üretiliyor. 5 milyon civarında fıstık çamı ağacından yılda 800 tondan fazla fıstık, yurt içindeki ihtiyacın %80’inin karşıladığı gibi yurt dışına da ihraç ediliyor. Muazzam bir manzarası bulunan yaylanın Türkiye’de bir eşi daha yok. Atlayın bisikletinize, atlayın aracınıza gidin bu benzersiz doğaya karışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir