Anasayfa / Genel / Bayram tatili için en iyi 5 gezi önerisi

Bayram tatili için en iyi 5 gezi önerisi

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte insanların tatil düşünceleride arttı.. Deniz kenarından ziyade daha sakin ve huzurlu bir yerde tatil yapmak isteyenler için sizlere 5 tatil önerisi sunmak isteriz. İşte insanların kalabalığından ve şehrin stresinden uzaklaşabileceğiniz doğa ile iç içe kafa dinlenebilecek tatil yapmaya uygun 5 yer.

Turizm cenneti olan ülkemizin saklı kalmış güzelliklerinden bahsetmek istediğimiz bu yazımız da sizlere deniz, kum eğlenceden ziyade doğa ile iç içe olan ve kültür turizmi yapabileceğimiz dilerek günü birlik gidip yada konaklama imkanının bulunduğu 5 güzellikten bahsedeceğiz.

yedigoller

Yedigöller/Abant – Bolu

Bolu’da gezilecek yerlerin tamamını bünyesinde toplamış olan Yedigöller Milli Parkı, bir yeryüzü cennetidir. Yeşilin belki de hiç görmediğiniz tonları ile sizi karşılayan Yedigöller Milli Parkı içinde devasa büyüklükte ağaçlar, o güne kadar sadece dergilerde, gazetelerde fotoğrafını gördüğünüz hayvanlar, kuşlar gözünüze ilk çarpanlar arasında olacaktır. Bu parka Yedigöller denmesinin sebebi ise parkın içinde bulundurduğu 7 adet gölden kaynaklanmaktadır.

koprulu kanyonu

Köprülü Kanyon/Isparta – Antalya

Dünyaca ünlü ünlü rafting yapılan yerler arasında olan Köprüçay’ın içinden geçen Antalya’nın en önemli milli parkları arasında yer alan Köprülü Kanyon, ülkemizin en uzun kanyondur. Çam ağaçlarının büyüklüğü ve ormanlık alanlar, Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makiler, yemyeşil doğa herkeste hayranlık uyandırmaktadır.

Rafting deyince ilk akla gelen Köprülü Kanyon, heyecan sevenlerin mutlaka yapması gereken rafting merkezlerinden birisidir. Ortalama yedi bin kişinin yaz mevsiminde rafting yaptığı Köprülü Kanyon’ da yapılabilecek etkinlikler arasında kamp kurmak isteyenler içinde eşsiz güzellikte bir mekandır. Konaklama imkanı sunan Köprülü Kanyon’da Köprüçay Irmağı’nın kenarında bungalow evler, ağaç evler, pansiyon ve motaller de bulunmaktadır. Karavan kiralamanın da mümkün olduğu Köprülü Kanyon’da  yürüyüş yapmak  eşsiz bi keyif vermektedir. Doğa yürüyüşünün yanı sıra rafting, jeep safari, kanyon geçişleri gibi doğa aktiviteleri de yapılabilen köprülü kanyon mutlaka herkezin görmesi gereken bir doğal güzelliktir.

antakya

Antakya / Hatay

Tarihi dokusu dar sokakları ile tam bir kültür cennetidir. Tarihi dokusu ve tarih turizmi ile ünlenen Antakya, tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yemekleri ilede oldukça ünlü Antakya, Hitit, Helenistik dönem, Roma ve Bizans dönemlerine ait olan eserlerin Zeugma’dan sonra dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Antakya Arkeoloji Müzesi mutlaka ziyaret edilmelidir.

pokut

Pokut – Sal – Hazindağ / Rize

Şehir stresinin olmadığı tamamen temiz havanın hüküm sürdüğü 1800 metre yüksekte çam ağaçları ile dolu yemyeşil Pokut Yaylası görülmeye değer. Hazindağ ve Sal Yaylalarınada oldukça yakın olan Pokut Yaylası eşsiz güzelliği ile görenleri büyülemektedir.

dalyan

Dalyan / Muğla

İztuzu plajını içinde bulunduran Dalyan görülmesi gereken diğer bir cennet köşesidir. Öyle ki 2008 yılında Avrupa’nın en iyi açık alanı ilan edilen Dalyan Kaunus Harebeleri’ ni de içinde bulundurmaktadır. Tüm görkemi ile duran antik kentse görülmeye değer güzellikler arasındadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir