Anasayfa / Genel / Fethiye’de mutlaka görülmesi gereken 5 yer

Fethiye’de mutlaka görülmesi gereken 5 yer

En önemli turizm merkezlerinden Fethiye içinde ülkemizin en güzel denizi Ölüdeniz’i, Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu Likya Yolunu, Rodos Şövalyelerinin yaşadığı Şövalye Adasını, kendine has coğrafyasıyla Kelebekler Vadisine kadar pek çok güzelliği içinde barındırmaktadır. Bunun dışında nereye baksanız sizi kendisine hayran bırakan koyları, plajları, adaları ve doğası bulunan Fethiye’nin birbirinden güzel mekanlarını sizlere tanıtmak isteriz.

Muğla’ya bağlı olan Fethiye, Fethiye, turizmde bir dünya markası olacak kadar değerli ve özel tatil beldeleri arasındadır. İşte Fethiye’nin eşsiz güzellikteki mekanları..

fethiye oludeniz

Ölüdeniz

Dünyanın en güzel plajlarından birisi olan Ölüdeniz, dünya çapında prestijli birçok dergide veya listelerde yer almıştır. Antik Çağda Işık ve güneş diyarı olarak bilinen Ölüdeniz, turkuaz ve mavi rengiyle, nefis kumlarıyla tüm gün deniz ve güneşin keyfini çıkaracağınız muhteşem bir yer. Mavi bayraklı bu tertemiz yer Fethiye merkeze 13 km uzaklıkta. Merkezden kalkan dolmuşlarla Ölüdeniz’e gelebilir, Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkına giriş yapabilirsiniz. Arka taraftaki lagün kısmında metrelerce gitseniz dahi sığ olduğundan çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için de nefis bir yer.

belcekiz plaji

Belcekız Plajı

Belceğiz Plajı, Ölüdeniz’in hemen yanı başında uzayıp giden kumsaldır. Masmavi, berrak ve temiz deniziyle Fethiye’nin en gözde plajlarından birisidir. Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesine bağlı olan yerde çok sayıda butik otel, pansiyon, apart, cafe ve restoran bulunmakta. Su sporlarına eşlik ederek eğlenebileceğiniz Belcekız Plajı’nın hemen arkasındaki yürüyüş noktası yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, ülkemizin en güzel 10 doğal güzelliğinden birisidir. Doğal güzellikleri nedeniyle 1995’te birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş vadi ülkemizdeki doğa ve kamp turizminin en önemli adresleri arasındadır. Adını içinde barındırdığı seksenden fazla kelebek türünden alıyor. Ancak gidince her yerde uçuşan kelebekler beklemeyin, sezonda vadinin derin noktasındaki nehir ve şelaleler civarında görülebiliyor. Denize girmek, kamp yapmak için ideal. Ölüdeniz’den kalkan teknelerle gidilebiliyor. Faralya tarafından biraz zorlu bir patikadan da inilebilir. Patikanın herkes için uygun olmadığını hatırlatayım. Likya Yolu Karaöz rotasına sapan tabelanın olduğu yerden yani tepeden şahane manzarasını fotoğraflamayı unutmayın.

kabak koyu

Kabak Koyu

Kabak Koyu, Fethiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden birisidir. Nerdeyse 200 metre boyunca uzanan koyuyla adeta bir cennet. Fethiye Ölüdeniz’e yaklaşık 17 km mesafedeki koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon biçimindeki derin bir vadi ve vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor. Birinci derecede sit alanı olan koya Ölüdeniz’den özel tur tekneleriyle gidiliyor. Ayrıca karadan da belli bir noktaya kadar araçla gidip, ondan sonra yürümeniz gerekiyor.

kayakoy

Kayakoy

Kayaköy, eski bir Rum köyü. Kayaköy, eski adıyla Levissi, 1923’e kadar 10 bine yakın kişinin yaşadığı canlı bir bölgeydi. Hisarönü’ne birkaç kilometre mesafede, Karmilassos Antik Keti üzerine kurulan köy, bir tepenin yamacında kurulmuş. Fethiye gezilecek yerler arasındaki Kayaköy mübadele ile terkedildikten sonra uzun yıllar boş kaldı. Çam, nar ve incir ağaçları arasında uzanan dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve olağanüstü manzarasıyla Kayaköy şimdilerde yeniden canlanıyor. Zamanla butik otelleri, atölyeleri, mekanlarıyla ülkemizin öne çıkan yerlerinden biri olacağı kesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir