Anasayfa / Genel / Kapadokya Göreme, Avanos ve Uçhisar’da Görülecek Yerler

Kapadokya Göreme, Avanos ve Uçhisar’da Görülecek Yerler

Kapadokya, Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla oluşan eşsiz güzellikte bir coğrafyadır. Kayalara oyulmuş evleri, kiliseleri, yeraltı şehirleri, rengarenk balonları, ünlü şarapları ve muhteşem günbatımıyla Kapadokya kendine hayran bırakan bir atmosfer ile her zaman görülmeye değer benzersiz yerlerden birisidir.

Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelen Kapadokya, dünyada daha önce görülmüş hiç bir yere benzemeyen bir coğrafyaya sahip. İç Anadolu’da Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Kayseri illerinin sınarılarına kadar uzayan Kapadokya, günübirlik turlara feda edilemeyecek kadar özel bir yer.

Göreme Bölgesinde Görülecek Yerler

Güllüdere Vadisi; Çavuşin ve Göreme arasında kalan bu yerde bir çok kilise, manastır ve yaşam alanı kalıntılarına rastlamak mümkün. Peribacası oluşumlarının en iyi izlenebileceği yerlerden birisi olan Güllüdere Vadisi, tarih boyunca birbirinden farklı dönemde inşa edilmiş çok sayıda kilise ve manastırı içinde bulundurmaktadır. Vadinin birinci kolunda İnzivaya çekilen keşiş hücreleri, bulunurken, ikinci kolunda ise Üç Haçlı Kilise ile Ayvalı Kilise yer alıyor.

Zemi Vadisi; Ürgüp-Nevşehir Yolu üzerinde, Uçhisar’ın doğusunda kuzey-güney doğrultusunda, Göreme ile Açık Hava Müzesi arasında bulunuyor.Yürüyüş yapmaya elverişli olan Zemi Vadisi, Sarnıç Kilisesi, Saklı Kilise, Görkündere Kilisesi ve El Nazar Kilisesi de bu vadinin içinde yer alıyor.

Aşk Vadisi; Diğer adı Bağlıdere Vadisi olan Aşk Vadisi, balon turlarının olduğu  ve vadinin yukarıdan izlenmesine olanak sağlayan büyüleyici bir atmosfere sahip. Vadi yürüyüş için de oldukça uygun. Selvi ağacına benzeyen, düz ve yüksek peribacası oluşumlarının bulunduğu vadinin bir de efsanesi var: Birbirine düşman iki ailenin birbirine âşık olan kızı ve delikanlısının bir çocukları olur ancak kızın ailesi damadı öldürür. Bunun üzerine intihar eden kızın ardından, çiftin birlikte olmasını istemeyenler tanrı tarafından cezalandırılır ve vadi taş yağmuruna tutulur. Rivayet o ki, o gün bu gündür, ölen âşıkların ruhları vadide kayıp çocuklarını arar durur…

El Nazar Kilisesi; Göreme Açık Hava Müzesi yolunun sağındaki vadide, yoldan yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta yer alan El Nazar Kilisesi, aynı adı taşıyan vadisinde yer alıyor. T planlı, haç kolları beşik tonozlu olan ve bir peribacası içerisine oyulmuş yapının doğu kolunda mezarlar bulunuyor. Ana apsis haç kollarının birleştiği merkez mekâna açılıyor. Kronolojik olarak birbirini takip eden sahneler iki sanatçı tarafından arkaik stilde boyanmış. İsa’nın çocukluğu, gençliği ve mucizelerinin resmedildiği El Nazar Kilisesi 10’uncu yüzyılda yapılmış.

Uçhisar Bölgesinde Görülecek Yerler

Uçhisar Kalesi: Kapadokya’yı 360 derece görebileceğiniz Uçhisar Kalesi’nin zirvesinden Kızılçukur, Ortahisar, Ürgüp, İbrahimpaşa, Mustafapaşa ve Gömede Vadileri ile Göreme, Avanos, Çavuşin, Nevşehir, Çat ve Erciyes’e kadar hemen her yer görülüyor. Yüksekliği 100 metreyi bulan Uçhisar Kalesi’nde çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mahzen var. Bu bölmeler birbirine merdivenler, tüneller ve koridorlarla bağlanmış.

Güvercinlik Vadisi; Kapadokya’da, Uçhisar’dan Göreme’ye kadar uzayan 4100 metrelik bir trekking vadisi burası ve adını vadilerde oyulmuş güvercinlik denen yuvalardan alıyor. 19’uncu yüzyıla kadar bölge halkının en önemli uğraşlarından biri olan güvercinliklerde beslenen kuşlardan biriken gübreler toplanarak tarımda kullanılıyordu. Bu bölgelerde yaşayan Hristiyanlar güvercinlerin yumurtalarını toplayarak kiliselerin freskleri için kullandıkları alçıya katarlarlardı. Vadiye biri Uçhisar’dan, diğeri ise Uçhisar’ın güneyinden olmak üzere iki girişi bulunuyor.

Avanos Bölgesinde Görülecek Yerler

Paşabağ; Diğer adı Rahipler Vadisi olan Paşabağ, Kapadokya’da istenizin başında olması gereken yerlerden Göreme-Avanos yolu üzerinde Zelve’ye çok yakın, şapkalı ve sıralı tipte peribacalarının en ilginç örneklerinin görülebileceği bir yer. Bir zamanlar keşişlerin inziva yeri olduğu belirtilen bu bölge gerçekten görülmeye değer.

Devrent Vadisi; Hayal Vadisi veya Perili Vadi olarak da bilinen Devrent Vadisi, Göreme’ye 10 dakika uzaklıkta. Vadideki peribacaları birçok hayvan ve insan şekline benzetilebilecek siluetler oluşturmuş. U şeklinde bir yapısı olan vadinin bir ucu Dervent iken diğer ucu da Kızılçukur’a uzanıyor. Ortada kalan bölüm ise Zelve ve Paşabağı olarak adlandırılıyor. Zelve Vadisi’nin aksine Devrent bölgesine yerleşim yeri kurulmamış. Kapadokya bölgesindeki vadilerden farklı olarak yürüyüş alanı sınırlı olan vadide daha ziyade binlerce farklı objeye benzetilebilecek peribacaları bulunuyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir