Kapuzbaşı Şelaleleri için otel planı

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden sayılan Kapuzbaşı Şelaleleri için otel çalışmaları başladı. Kayseri Aladağlar Milli Parkı içinde bulunan “Kapuzbaşı Takım Şelaleleri” için Çevre ve Şehirlik ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kayseri Büyükşehir ve Yahyalı Belediyesi içinde “otel, ulaşım, gastronomi, ışıklandırma, park yeri, helikopter pisti vs” öğeleri bulunan bir “Master planı” hazırlandı.

Kapuzbaşı Şelaleleri alanına otel

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin yüksekten dökülen en önemli şelaleleri olan Kapuzbaşı Şelaleleri alanına otel yapılması planlanıyor. Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde Aladağlar Milli Parkı içinde bulunan ve 7 şelaleden oluşan Kapuzbaşı Takım Şelaleleri için Çevre ve Şehirlik ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kayseri Büyükşehir ve Yahyalı Belediyesi master planlandı. İçinde “ulaşım, konaklama, gastronomi, ışıklandırma, park yeri, helikopter pisti” vs yapıların olduğu Master Plan en geç kasım ayında hayata geçirilecek.

Master Plan’ı Kasım ayında hayata geçirilecek

Yahyalı Belediye başkanı Esat Öztürk, müşavir firma tarafından hazırlanan Master Plan’ın en geç 2017 Kasım ayında hayata geçirileceğini belirtti.

Kapuzbaşı Şaleleleri için hazırlanan master plan hakkında bilgi veren Esat Öztürk, “Aladağ zirvelerinde bulunan kar ve buzulların erimesiyle beslenen, çıkış ve bir arada bulunma özellikleriyle, toplam debisi yaz aylarında saniyede 27 bin 500 litreye ulaşan ve denizden 700 metre yükseklikte olan Kapuzbaşı takım şelaleleri, çağlayan sularının sesi ve sütbeyaz rengi ile gezi severlere eşsiz bir ortam sağlıyor. Günübirlik piknikçilere ve doğa turizmi yapmak isteyenlere, eşsiz güzelliğiyle farklı alternatifler sunan şelalelerin döküldüğü yerden başlayarak, Zamantı Irmağı’na kadar derin bir vadi içerisinden kıvrılarak, akan dereler üzerine kurulu ahşap küçük evler, konuklarına dere ve kuş sesleri arasında huzurlu bir ortamda dinlenme imkanı da veriyor” dedi.

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şaleleleri’ni 100 bin kişinin ziyaret etti

Kapuzbaşı Şaleleleri’ni bu sezon 100 bin kişinin ziyaret ettiği belirten Esat Öztürk, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyemiz tarafından master plan hazırlatılıyor. Master planla yurt dışı ve içinden gelen konuklar halen, doğaya uyumlu tahtadan yapılmış bunglov türü ahşap evlerde ve çadırlarda en fazla 500 kişiyi ağırlayabiliyoruz. Planla birlikte bu sayı 5 bin kişiye, sezonluk ziyaretçi sayısı ise 500 bine ulaşacak. Ekoturizm kapsamında 2 bakanlık ve Büyükşehir ile Yahyalı belediyemiz tarafından yürütülecek düzenlemelerle Güney Şelaleler Bölgesi, konaklama alanı ve otoparkların bulunduğu yerler olacak. Başta elektrik telleri olmak üzere her türlü enerji ve iletişim direkleri ile kabloları yeraltına alınacak. Takım şelaleler geceleri de ışıklandırılacak.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir