Kars’ın Tarihi Yapısı Butik Otel Oluyor

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Çarlık Rusya döneminde inşa edilen Katarina Köşkü otel oluyor.
19. yüzyılın sonlarında Baltık mimarisi tarzı ile, Çar 2. Nikola tarafından yapılan köşk günümüzde av köşkü olarak anılıyor.
Sarıkamış, Osmanlı- Rus Savaşı’ın ardından, 40 yıl süre ile Çarlık Rusya’da kalmış. 1896 yılında inşaa edilen Katarina Köşkü, çam ağaçlarının birbirine geçmesi şeklinde dizayn edilmiş. Doğu-batı yönünde olan köşk, dikdörtgen planlı ve toplamda üç bölümden oluşuyor. Sarıçam ormanlarının içinde yer alan Katerina Köşkü, herhangi bir yangın tehlikesine karşı, güvenlik görevlileri tarafından 7/24 korunuyor.

Restarasyonuna gelecek yıl başlanacak olan köşk hakkında bilgi veren Kars Valisi Rahmi Doğan,
“Katerina Köşkü’nün projesini Kültür ve Turizm Bakanlığı çizdiriyor, projesi bitip Anıtlar Kurulu’ndan geçtikten sonra ihalesi yapılacak. Şu an projesi bitme üzere, proje bittikten sonra da diğer süreçler işleyerek,  önümüzdeki bahar dönemi içerisinde inşallah ihalesi bitmiş ve işe başlanmış olacak” dedi.

Butik Otel Olacak
Restarasyon işlerinin bitmesinin ardından butik otel olarak hizmet verecek olan köşk, turizm açısından kente hareketlilik kazandıracak.
Restarasyonun, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Kars’ı ziyareti sırasında gündeme getirildiği belirtildi.
Köşkün turizme kazandırılmasından sonra özellikle Rus turistlerin ilgisini çekmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir