Anasayfa / Genel / Kelebekler Vadisi’nde yer alan ölüm yolu kapatıldı

Kelebekler Vadisi’nde yer alan ölüm yolu kapatıldı

Fethiye ilçesi Kelebekler Vadisi içinde bulunan, 350 metre yükseklikteki sarp patikadan oluşan ölüm yolu son 1 ayda 2 tane daha kaza yaşanması ile kapatıldı. Kaymakamlık, belediyeden yolun tamamen kapatılmasını isterken köylüleler ise Turistlerin yolu bilmediğinden kazaların oluştuğu ve kendilerinin hiç kaza yapmadığı yönünde tepkilerini dile getirdiler.

Kelebekler Vadisi’nde ölüm yolu adıyla bilinen 350 metre yükseklikteki sarp patikada son 1 ayda 2 defa kaza yaşanınca Fethiye Kaymakamlığı duruma el koyarak yolun kapatılmasını istedi. Daha öncede herhangi bir kazanın yaşanmaması için bölgeye özel proje hazırlanması yönünde gündeme gelen ölüm yolu, bölgenin doğal sit alanı olması nedeniyle uygulanamamıştı.

17 Temmuz’da 90 metre yükseklikten kayalık zemine düşen İzmirli öğretmen Birolcan Şahin (26) hayatını kaybetmesi sonucu gündeme gelen ölüm yolu geçen hafta da Konya’dan tatil için üç arkadaşıyla birlikte gelen Ömer Öztaş, 80 metre yükseklikten düşerek yaralanması sonucu tekrar haberlere konu olmuştu.

Ardarda yaşanan kazalar sebebiyle Kaymakam Ekrem Çalık, Fethiye Belediyesi ve Faralya Mahalle Muhtarlığı’na gönderdiği yazıyla “Bu patika yolu kullanmak tehlikeli ve yasaktır” ifadesinin yer aldığı bilgilendirme tabelalarının konulması ve fiziki engellerle yolun geçişe kapatılmasını istedi.

Birinci derecedeki doğal sit alanı olan bölgede herhangi bir çalışma yapılması söz konusu olmadığından bilgilendirme levhaları asılarak ve fiziki engellerle yolun geçişe kapatılması yönünde istekte bulunan Kaymakam Ekrem Çalık, Yaralamalı ve ölümlü kazalarda UMKE ve AKUT ekipleri ciddi sıkıntılar yaşadığını ve bu yolu turizm yolu olarak uygun bulmadıklarını ve bu nedenle kapatılmasını istediklerini dile getirmiştir.

Kazaların patikada yolu şaşıranlar ve yönünü kaybedenlerin başına geldiğini belirten Faralya Mahallesi Muhtarı Hasan Karaburun ise “ Yıllardır bu yolu kullanan köylüler hiç kaza yaşamadı. Biz yolun kapatılmasına karşıyız. Bunun yerine önlemler ve tedbirler alınmalı diyerek yolun kapatılması yerine bir çözüm üretilmesi gerektiğini söyleyedi. Patika kapatılırsa sadece denizden ulaşım olacağından dolayı önlem alınması daha uygun olacağını dile getiren Faralya Mahallesi Muhtarı Hasan Karaburun yolun kapatılmaması gerektiği yönündeki düşüncesini bu kelimelerle savundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir