Anasayfa / Genel / Kurşunlu Şelalesi Antalya’nın Doğal Güzelliği

Kurşunlu Şelalesi Antalya’nın Doğal Güzelliği

Antalya‘nın Aksu ilçesinde, kent merkezinden 22 km uzaklıktaki Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı içerisinde yer alan Kurşunlu Şelalesi, Anadolu’nun doğal güzelliklerinden birisidir. Kurşunlu Şelalesi görülmeye değer doğal güzellikleri, huzur vereb havası ve insanı büyüleyen muhteşem bir yerdir.Yaz dönemi günde en az 1500 kişinin ziyaret ettiği şelale, yılın diğer aylarında da Antalya’nın en çok ilgi gören yerlerinden.

Doğa harikası olan Kurşunlu Şelalesi, 18 metre yükseklikten dökülen ve küçük şelaleciklerle birbirine bağlı 7 küçük göletten oluşuyor. 1986’da tabiat parkı haline getirilen bölge, şelale ve gölet alanını çevreleyen alanlarda piknik yerleri, manzara izleme platformları, oyun parkları, gezinti kolaylığı sağlayan yürüyüş yollarından oluşan 33 hektarlık bir alanı kapsıyor. Uzayıp giden 2 km kanyonun içeresindeki yürüyüş yolları oldukça büyüleyici bir hava vermektedir. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’nda kızılçamın hâkim olduğu alanda yer yer tek veya küçük gruplar halinde doğu çınarı, defne, harnup, yabani zeytin, sakız ağacı, söğüt ve incir ağaçları bulunuyor.

Kurşunlu Şelalesi’ne nasıl gidilir?

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Antalya kent merkezinden 22 km uzaklıkta yer alıyor. Özel aracınızla ulaşabileceğiniz park alanına kent merkezinden hareket eden toplu taşıma seçeneği de var. Kurşunlu Şelalesine otobüsle rahatlıkla gidilebilir. Parka, Antalya-Aksu kara yolunun Soğucaksu Köprüsü’nden kuzey istikameti yönünde ayrılan 7 km’lik bir yol ile ulaşılıyor. Antalya kent merkezinden Aspendos Bulvarı ve Serik Caddesi’ni takip ederek Antalya-Isparta yoluna girdiğinizde, 5 km kadar ilerledikten sonra Kurşunlu Şelalesi tabelasını görüyorsunuz. Hafif sağa kıvrılarak, Kurşunlu Belediyesi Yolunu takip ettiğinizde karşınıza parkın piknik alanı çıkıyor.

Antalya şehir merkezinden park alanında belediye otobüsleri ve minibüslerle gidilebiliyor. Her saat başı 524, 524 A, MK80, MK81, 519 nolu belediye otobüsleri ile 230 ve 231 nolu minibüs hatlarını kullanılarak park alanına ulaşım mümkün. Meydan Aktarma Merkezinden kalkan otobüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz. 524 ve 524A Nolu belediye otobüsleri ile hem Düden Şelalesi’ne hem de Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşım sağlıyor.

Antalya’da yılın on iki ayında turizm yapılabilecek bir ortam var. Kurşunlu Şelalesi’ni ziyaret etmek için en uygun zamanlar, nisan-aralık ayları arası. Günübirlik piknikler, doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık ve doğayla baş başa vakit geçirmek için Kurşunlu Şelalesi’nin zengin bitki örtüsü ve geniş canlı çeşitliliği muazzam bir göz zevki sunuyor. Yakınlarda konaklamak isteyenler için milli parka 20 km mesafedeki Belek, Antalya turizminin cazibe merkezlerinden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir