Anasayfa / Genel / Türkiye’de Görülmemiş Güzellikler

Türkiye’de Görülmemiş Güzellikler

Çok bilinen ve kalabalık mekanlardan sıkıldı iseniz bu yazımız tam sizlik. Yeni yerler görüp farklı mekanlar keşfetmek istiyorsanız, Türkiye’de hala keşfetmediğiniz yerler olduğunu bilmek sizi mutlu edebilir.

Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her tarafı çeşitli güzelliklerle dolu olan Türkiye’nin doğası, mimarisi, tarihi ve kültürüyle ön plana çıkan birçok bölgesi bazen gözden kaçabiliyor. İşte Ülkemizin gözden kaçan ama mutlaka görülmesi gereken güzellikleri..

karaburun

Karaburun

kıvrımlı yolları nedeniyle henüz pek keşfedilemeyen Ege kıyıları boyunca uzanan ve hemen yakınında bulunan Çeşme, Urla, Seferihisar ve Foça gibi turistik bölgelerin aksine daha sakin kalabilmiş olan İzmir’in güzel ilçesi Karaburun, zeytin ağaçlarının arasında uzanan turkuaz sakin koyları ve taş evleri ile ilçeyi ziyaret edenlere huzur dolu, keyifli bir tatil sunmakta.

kars

Kars

Birçok tarihi mimariye ev sahipliği yapan Kars, Kars Arkeoloji Müzesi, Kümbet Camii ve Kars Kalesi’ni içinde bulunduran buram buram tahir kokan bir şehirdir.. Kars’ı ziyaret etmek için en ideal dönem kış aylarıdır. Kars’ın tarihi güzelliklerini gördükten sonra hemen yanı başında bulunan donmuş Çıldır Gölü’nü ve Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri’ni de gezebilirsiniz.

hatay

Hatay

Hatay’da, merkezinde yer alan ve tarihe tanıklık etmiş evlerle bezeli dar sokaklarda yürüyerek geçmişe doğru kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Hatay’ın Uzun Çarşı’sında keyifli bir alışveriş yaptıktan sonra, dünyanın en büyük mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Antakya Arkeoloji Müzesi’ni de görebilirsiniz. Sarımiye Camii, Türk Katolik Kilisesi ve Havra’yı görüp, daha sonrasında Anadolu’nun ilk camisi olan Habibi Neccar Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Samandağ’da bulunan ve Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı’da Hatay’da bulunmaktadır.

selimiye-koyu

Selimiye Köyü (Muğla – Marmaris)

Marmaris’te Bozburun Yarımadası’nda bulunan Selimiye, tam anlamıyla tipik bir Ege köyü… Marmaris’i bitirdikten sonra kıvrımlı yollardan ilerleyerek ulaşılan köyde, sakin masmavi bir denizin tadına varabilir, sahilde yer alan lokantalarda deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Eğer şansınız yaver giderse belki bir köy düğününe bile denk gelebilirsiniz. Selimiye’ye yakın Bozburun ve Söğüt köylerine de uğramanızı tavsiye ederim.

kuyucak

Kuyucak Köyü (Isparta)

Fransa’nın ünlü Provence bölgesine morlarla bezenmiş lavanta tarlalarını görmek için gitmenize hiç gerek yok! Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü’ne gitmeniz yeterli. Her sene haziran ayının sonundan ağustos ayının başına kadar, lavanta tarlaları görenleri kendine hayran bırakıyor. Turizm hala bu köye uğramasa da köy halkı gelen misafirlere lavanta tarlalarını gezdiriyor ve köy kahvesinde çay ikram ediyor.

birgi-koyu

Birgi Köyü (İzmir)

Osmanlı’nın mimari özelliklerinin en iyi şekilde korunduğu yerlerden birisi olan Ödemiş İlçesine bağlı Birgi Köyü, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunmaktadır. Az sayıda kişi tarafından bilinen Birgi Köyü, Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezilirken, 18. yüzyılda Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılan ve görkemi ile dikkat çeken Çakırağa Konağı görülmeye değer yerler arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir