Anasayfa / Genel / Türkiye’nin En Güzel Manzaraları

Türkiye’nin En Güzel Manzaraları

Kendine özgü kültürel, doğal ve tarihi güzelliklere sahip olan Türkiye’de gezilip görülecek o kadar çok yer bulunmakta. Asırlara dayanan tarihi, zengin mutfağı, doğası, denizi ve dağları ile görmediğiniz güzellikleri size bu yazımızda tanıtmaya çalışacağız..

Türkiye mimari eserler, doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar ile dikkat çekici bir güzelliğe sahip olduğu yetmezmiş gibi bir de nefes kesen manzaralara da ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından göz alıcı manzaraları sizin için seçtik..

kiz-kulesi

Kız Kulesi (İstanbul)

Kız Kulesi, MÖ 5.yy’da Yunanlar tarafından İstanbul Boğazı’nın Üsküdar Salacak sahiline yakın bir noktaya kurulmuştur. Üsküdar’da, Roma İmparatorluğu’ndan kalma tek mimari eserdir. Tarih boyunca farklı amaçlarla kullanılmış ve hakkında çokça rivayetler üretilmiştir. İstanbul’un simgesi haline gelen Kız Kulesi kendine hayran bırakacak bir güzellik sunmaktadır.

pamukkale

Pamukkale Travertenleri (Denizli)

Pamukkale Traverterleri kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemektedir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır.

Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol kat etmektedir. Birçok amaçla ziyaret edilen Pamukkale Traverterleri şifalı olması nedeniylede hem yerli hem yabancı turistler tarafından da oldukça sıkça ziyaret edilen yerler arasındadır.

nemrut

Nemrut Dağı (Adıyaman)

Kahta ilçesinde bulunan dağın yüksekliği ortalama 2150 metreye ulaşmaktadır. İmparator I. Antiochus, dağın zirvesine birbirinden güzel anıt ve heykeller diktirmiş ve Doğu, batı ve kuzey cephelerine yayılan bu kalıntıların Helenistik döneme ait olduğu bilinmektedir.. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Dağın zirvesinden bir defa gün batımını izledikten sonra manzarasının abartılmadığını anlayacaksınız. Nemrut Dağı’nda gün batımı izlemek için bu dağı tırmandığınız da hiç pişmanlık yaşamazsınız.

sumela manastiri

Sümela Manastırı (Trabzon)

Sümela Manastırı, Tarihi 386 yılına dayanmakta ve Trabzon’un Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi’ne bakan, sarp kayalıklarının üzerine kurulmuştur. Birçok filme de konu olan Sümela Manastırı yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri halinde. Eşsiz manzarası ile insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip olan Sümela Manastırı, Trabzon ziyaretinizde görmeniz gereken yerler arasında ilk sıradadır.

uchisar-kalesi

Uçhisar Kalesi (Nevşehir)

Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor. Bu güzel ülke, dünyada daha önce gördüğünüz hiç bir yere benzemeyen bir coğrafyaya sahip. Bu nedenledir ki her yıl dünyanın dört bir tarafından yüz binlerce ziyaretçi alıyor. 4 mevsim gezilip görülebilecek olan Kapadokya bir günde gezilemeyecek kadar güzelliklere sahip. Bu güzelliklerden biriside Uçhisar Kalesi olup eşsiz manzarası görülmeye şayan güzelliktedir.

tekirova

Tekirova (Antalya)

Tekirova, Kemer’in bayraklı plajlarıyla bilinen tatil beldesi olması yanında meşhur plajların en ünlüsü de Olimpos’u da içinde barındırmaktadır. Olimpos ve etrafındaki koyların eşsiz güzellikleri görülmeye değer..

kizkalesi

Kızkalesi (Mersin)

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan ve Bizanslılar tarafından inşa edilen Kızkalesi, kendine ait bir adayı kaplıyor. Kızkalesi Plajı’na sadece 300 metre mesafede yer alan kale gizemli haliyle kendine hayran bırakıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir